Masáž
Masáž dokáže priaznivo ovplyvniť fyzický aj psychický stav človeka, pomáha pri mnohých zdravotných problémoch, zraneniach alebo strese. Masáž je vo všeobecnosti činnosť, pri ktorej pôsobením na povrch tela mechanickými podnetmi sa snažíme docieliť v tele masírovanej osoby pozitívne zmeny. Účinok masáže je závislý od použitých masérskych hmatov. Každý z nich má svoje osobité vlastnosti, ktoré im umožňujú ovplyvňovať organizmus ako celok, alebo jeho jednotlivé časti.
Výsledkom pôsobenia masáže je celkový účinok na organizmus. Hmaty pôsobia na jednotlivé časti tela a centrálny nervový systém podnety vyhodnocuje a reaguje na ne. Masáž sa tak skladá z množstva malých čiastkových účinkov. Výsledkom môže byť viac miestne pôsobenie, alebo celkové pôsobenie na organizmus. Bezprostredným orgánom ľudského tela na ktorý pôsobia ruky maséra je koža. Účinky na ňu sú mnohostranné. Predovšetkým však dochádza k otepleniu a prekrveniu kože a následne k rovnakému účinku aj na svaly. Počas masáže ďalej dochádza k odstraňovaniu odumretých častí kože a zosušených výlučkov kožných mazových žliaz. Zlepšuje sa tak kožné dýchanie a uvoľnia sa vyústenia potných a mazových kanálikov. Koža sa vplyvom pravidelnej masáže spevní a stane sa pružnejšou.
Mechanickým pôsobením masáže sa zlepšuje krvný a miazgový obeh v podkožnom tkanive. Uľahčuje sa tak odplavovanie metabolitov do ciev a z nich potom do vylučovacích orgánov. Masáž aplikovaná na podkožné tkanivo v okolí kĺbov, môže priaznivo pôsobiť na ich pohybový rozsah. Zvyšuje pružnosť púzdra, znižuje opuchy a odstraňuje usadeniny solí. Asi najdôležitejším účinkom v masáži je účinok na svalový aparát. Vo svaloch sa nachádza veľké množstvo vlásočníc, ktoré sú v kľude uzavreté. Počas masáže sa však uvoľnia a zvýši sa tak prívod živín a kyslíku do svalov. Aby mohli svaly pracovať nesmú byť ani ochabnuté ani vo veľkom napätí . Vplyvom masáže sa dostanú do optimálneho tonusu svaly ochabnuté rovnako ako tie príliš napäté.